Kahve Otomatları Nasıl Çalışır?

Bir kahve otomatı ya da halk arasında bilinen adıyla çay – kahve otomatı, soğuk bir günde içinizi ısıtacak bir içecek istediğinizde ya da yoğun geçen saatlerin ardından enerjinizi yükseltecek bir destek aradığınızda tek bir tuş kadar uzağınızda sizi bekliyor olur. Kolay kullanımları ve pratiklikleriyle öne çıkan bu makineler, ofislerden kamu binalarına ve iş merkezlerine kadar bir kahve molası bile veremediğiniz anlarda size zaman kazandıran kurtarıcı noktalardır.

Peki devamlı elinizin altındaki bu mükemmel hizmetin nasıl bir çalışma prensibine sahip olduğunu hiç merak ettiniz mi? Hangi ödeme sistemleri nasıl devreye girer? İstediğiniz içecekler nasıl bu kadar hızlı ve pratik bir şekilde size ulaşır? Gelin bu sorulara birlikte daha yakından bakalım.

Kahve Otomatının Çalışma Prensibi

Bir kahve otomatının çalışma sistemi, hangi kahve hizmetini verdiğine göre farklılık gösterir. Bu nedenle makinelerin çalışma şekillerini anlamak için kahveleri genel gruplara ayırarak incelemekte fayda var.

Hazır Kahve: Hazır kahve ya da diğer adıyla granül kahve, makinelerdeki en kolay mekanizmayla hazırlanır. Otomat içinde bulunan kaplara konulan granül kahve, ödeme yapılmasının ardından belirlenen oranda bardağa dökülür. Üzerine kullanıcının seçimine göre ya sadece su ya da su ile birlikte sıcak süt eklenerek kullanıcıya sunulur.

Espresso Kahve: Önceden espresso kahve için gereken incelikte öğütülmüş toz kahve, makine içinde belirlenen alana eklenir ve sıkıştırılır. Makine haznesindeki su yavaş yavaş kahvenin üzerine akıtılarak bardak doldurulur. Eğer süt/krema seçimi yapılmışsa daha sonra üzerine sıcak halde eklenir.

Kapsül Kahve: Espressoya benzer şekilde çalışan kapsül kahve sistemi, bu kez toz kahvenin değil kapsüllerin makineye yüklenmesiyle çalışır. Kapsüller bir delik yardımıyla delinir ve içine sıcak su akıtılır. Kapsüldeki kahveyi demleyerek dışarı çıkan su, bardağa doldurulur. Yine süt ve krema tercihine göre tatlandırılarak tüketime hazır hale getirilir.

Espresso kahve hizmeti veren makineler başta olmak üzere her biri süt, kakao, şeker gibi eklemelerle zenginleştirilerek cappuccino, mocha, latte ve benzeri farklı lezzetler hazırlayabilir. Böylece çay – kahve otomatı ile sevdiğiniz pek çok kahve çeşidine rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kahve otomatı ürünümüzü incelemek için tıklayın!

Ödeme Sistemlerine Göre Kahve Otomatları

Günümüzde hemen her yerde karşınıza çıkabilecek modern kahve otomatları; temelde nakit para, kart ve temassız ödeme olmak üzere üç farklı sistemde çalışır. Aralarında içlerinden sadece biri ile çalışabildiği gibi üçünün aynı anda aktif şekilde kullanılabildiği modellerini de görmeniz mümkündür.

Nakit para ile çalışanlar, madeni para ve kâğıt para koyabileceğiniz iki ayrı hazneye sahiptir. Bu makinelerde kullanılan para miktarı sınırlandırılmış olabilir. Yani belli bir miktarın altı veya üstü kabul edilmeyebilir. Kendi içlerinde programlanabilen bu modeller, özellikle ücretsiz veya jeton gibi para yerine geçebilecek sistemler geliştirmek için ofis ve işyerlerinde sıkça tercih edilir.

Kart ile çalışan kahve otomatı modelleri ise ödemelerin çoğunu kart kullanarak yaptığımız bu çağda popülerliği giderek artan modellerden biridir. Güvenli ödeme sistemlerinin makineler üzerine entegre edildiği bu modellerde, yapmanız gereken tek şey istediğiniz ürünü seçip onayladıktan sonra kredi kartını belirlenen alana dokundurmanızdır. Bu modeller sadece kredi kartı değil yemek kartları ya da özel şirket kartlarıyla de ödeme kabul eden sistemlere sahip olabilir. Aslında böylece sadece kart kullanılarak farklı ödeme seçeneklerine hazır hale gelirler.

Temassız ödeme kabul eden kahve otomatı çeşitleri, QR kod okutma veya mobil ödeme olmak üzere iki farklı sistemle çalışır. İşyerinde yanınıza cüzdanınızı almadan hava almaya çıktığınız bir günde bu modeller, sadece telefonunuzu kullanıp ödeme yaparak kahvenizi yudumlamanızı sağlayan en pratik otomatlardır.

Kahve otomatımızda kullandığımız ödeme sistemlerini keşfetmek için tıklayın!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Market Otomat Destek Ekibi
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

    Ad Soyad *Telefon *E-mail *Şehir *Kurum adı *Çalışan sayısı *Otomat Türü *Açıklama

    ×
    Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?