Sıcacık Bir Mola: Kahve Lezzetleri

Sıcak bir kahve olmadan güne başlayamayan kaç kişiyiz? Ya da zorlu bir işi tamamladığında kahve keyfi yapan? Bir de her molasını farklı bir kahve lezzetiyle taçlandıranlar… Kısacası kahve, günümüz dünyasının insanlarını çevrelemiş durumda.

Dünya üzerinde sadece ekvatoral iklimin görüldüğü yerlerde yetiştirilebilen, belli başlı ülkelerin hüküm sürdüğü kahve meyvesi, ilk olarak kiraz benzeri kırmızı bir meyve olarak görmezden gelinmiş. Birden fazla üretim aşamasından geçen bu değerli meyve, önce herkesin bildiği yeşil çekirdek halini alıyor ve ardından kavrulup binbir çeşit haliyle servis ediliyor. (1)

Peki, neler dünyayı saran bu kahve çeşitleri? Bu yazımızda taze çekirdekten bardağa süren serüveniyle, kahve çeşitlerinden bahsedeceğiz.

Kahve Çeşitleri

Öğütülmüş kahve ile hazırlanan içecekler dört temel kategoriye ayrılır: Filtre kahve, espresso bazlı, soğuk kahve ve çözünebilir hazır kahve.

Filtre Kahve Nedir?

Filtre yardımıyla su ile demlenen kahveye filtre kahve denir. Genellikle kağıt ya da metal filtreler kullanır; ancak filtre kahve demlemek için birçok farklı ekipman mevcuttur. Metal filtreler, french press, American press ya da sifon demlemesinde kullanılır. Evlerde sıkça tercih edilen kahve makineleri, Hario V60, Aeropress gibi ekipmanlarla demlenirkense kağıt filtre tercih edilir. Her iki türde de kahve tanecikleri filtrelenerek suda demlenir.

Espresso Nedir?

Espresso, dünyada en çok tercih edilen bir diğer kahve türüdür. Filtre kahveye göre daha ince öğütülmüş, hatta sıkıştırılmış kahvenin sıcak suda 30 saniye gibi kısa bir sürede basılmasıyla oluşur. Shot kahve olarak tüketilen espresso, bir fincan Türk kahvesi ile denktir.

Kahve dükkanlarında ve sıcak içecek otomatlarında en çok gördüğümüz kahve çeşitleri, espresso bazlı kahvelerdir. Bunların arasında Americano, Latte, Cappucino ve Mocha yer alır. Americano, 1 shot espressonun üzerine su ilave ederek hazırlanır. Latte’yi yine 1 shot espressoya süt ve süt köpüğü ekleyerek elde ederiz. Cappucino’yu yine süt ve süt köpüğü ile elde ederiz ancak latteden farkı daha az süt daha fazla köpükten oluşmasıdır. Mocha ise en aromalı olan türüdür ve espresso üzerine çikolata ve süt eklenerek hazırlanır.

Soğuk Kahve Nedir?

Yukarıda bahsettiğimiz kahve çeşitlerinde her zaman kaynama derecesinde ya da yakın sıcak su kullanırız. Bu da kahvenin daha yoğun ve acımsı tatlara sahip olmasını sağlar. Soğuk kahve demlerken ise soğuk ya da buzlu su kullanırız. Bu kahvenin içindkei asitlerin çözünmesini engeller ve genelde daha yumuşak içimli kahve elde edilmesini sağlar.

Soğuk kahve demlemenin üç temel yöntemi vardır. Bunlar Ice Cold Coffee, Cold Drip ve Cold Brew olarak adlandırılır. 

Çözünebilir Kahve Nedir?

Bu tip kahvelerde, diğer sıcak demleme kahvelerde olduğu gibi posa dışarı atılmaz. Kahve tozu suyun içinde çözünür ve kahveyle birlikte posa da içilir. Çözünebilir kahve üretim aşamasında birçok endüstriyel prosesten geçer, dolayısıyla doğallığı ve aroması adına birçok özelliğini kaybeder. Bu sebeple espresso bazlı kahve çeşitleri hazır kahvelerin hızla önüne geçmiştir.

Sıcak İçecek Otomatları

İnsanın canı ne zaman kahve çekecek, hiç belli olmuyor. Bazen metro beklerken, bazen bir AVM’de, bazen doktor bekleme odasında, bazen kampüste ders arasında… Sıcak içecek otomatından kağıt bardak ile lezzetli ve pratik bir kahve almak artık çok kolay. Market Otomat sıcak içecek otomatları, dilediğiniz yerde size sıcacık ve lezzetli kahve seçenekleri sunuyor. Farklı ödeme seçeneklerinden dilediğiniz alternatifi seçerek ister acı bir espressoyu ister aroması hoş bir mocha’yı yudumlayabilirsiniz!

Blog sayfamızda yer alan “Kahve Otomatları Nasıl Çalışır?” başlıklı yazımızı okumayı unutmayın!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Market Otomat Destek Ekibi
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

    Ad Soyad *Telefon *E-mail *Şehir *Kurum adı *Çalışan sayısı *Otomat Türü *Açıklama

    ×
    Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?