Dünyada Atıştırmalık Trendleri

Snack olarak tabir edilen, atıştırmalık kültürü dünyada son birkaç yıldır hızla yükseliyor. Hatta sektör, birçok yeni ürünle gıda dünyasına yön veren önemli sektörlerden biri olmayı başardı. 2015 yılından bu yana yapılan pek çok araştırmada da atıştırmalıklardaki hızlı yükselişi görüyoruz. (1)

3 öğünlü yemek döngüsüne giren 4. ara öğün, atıştırmalıklar oldu. Hatta yoğun iş temposunda ana öğünlerin yerini bile almaya başladı. Dünya trendi haline gelen atıştırmalıkların hayatımızdaki yeri, birden fazla… Bu atıştırmalıklara en hızlı ulaşımı ise yine aynı hızla hayatımıza giren otomatlar sağlıyor. Dünyadaki bu trendlere gelin birlikte göz atalım.

Duygusal Atıştırmalıklar

Gündelik hayattaki modumuz ve yoğunluğumuz, aslında ne tükettiğimizi en çok etkileyen unsurların başında geliyor. Film ya da dizi izlerken de uzun saatler çalışırken de elimiz sık sık bir çikolataya, cipse, bisküviye, patlamış mısıra ya da benzer bir ürüne gidiyor. Uzmanlar ve araştırmacılar, tükettiğimiz ürünle duygu durumumuzun bağlantısı olduğunu aktarıyor. (2)

Duygusal yeme, elbette sadece atıştırmalıklarla sınırlı değil. Ancak tükettiğimiz atıştırmalıklar, duygu durumumuzla birebir bağlantılı. Aç olmadığımız halde yediğimiz çikolata, en klasik örneklerden biri. Çikolata yediğimizde salgıladığımız seratonin, duygusal olarak rahatlamamızı sağlıyor. Bu alışkanlık geliştikçe duygu durumumuz stresle her birleştiğinde bir atıştırmalık ihtiyacı duymaya başlıyoruz.

Uzun zamandır içinde olduğumuz pandemi dönemi de benzer duygu durumlarıyla beraber atıştırmalık tüketimini artırmış durumda. Mondelēz International’ın 2020 sonlarında yayınladığı rapor, Covid-19 salgını boyunca yeme alışkanlıkları ve atıştırmalıkların bilinçli tüketiminin artması ile değişen tüketici davranışlarına ilişkin verileri ortaya koyuyor. Araştırmaya katılanların üçte ikisi, atıştırmalık tükettikleri zamanın günün hangi saati olursa olsun, huzur buldukları ve iyi hissettikleri anlardan biri olduğunu söylüyor. (3)

Yükselen Trend: Doğal Atıştırmalıklar

Atıştırmalıkların en hızlı ve kolay ulaşıldığı noktaların otomatlar olduğundan bahsetmiştik. Market Otomat olarak Türkiye’nin pek çok lokasyonunda yer alan atıştırmalık otomatlarımız da bize bu trendin doğal atıştırmalık yönünde yükselmeye başladığını gösteriyor.

Atıştırmalık otomatlarında en çok tüketilen ürün çikolata, bisküvi, şekerli ve gazlı içecekler arasından sıyrılıp, doğal çiğ kuruyemişler olarak karşımıza çıkıyor. Sağlıklı beslenmenin hayatımızı ele geçirmeye başladığı, sağlıklı atışrımalık tüketimi ile önümüze seriliyor. Bilinçli beslenme, spor ve diğer tüm etmenler düşünüldüğünde sporcular için üretilen protein bar vb. ürünler de sık tercih edilen ürünler arasında yerini almaya başladı. Ancak nostaljiyi canlandırdığı açıklanan her snack, hayatımızda kalmaya devam edecek gibi görünüyor. Market Otomat güvencesiyle güvenli hizmet alıp, siz de bu trende ayak uydurmak isterseniz yiyecek içecek otomatlarımızı inceleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Market Otomat Destek Ekibi
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

    Ad Soyad *Telefon *E-mail *Şehir *Kurum adı *Çalışan sayısı *Otomat Türü *Açıklama

    ×
    Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?