Dünyadan Otomat Konseptleri: Otomat Restoranı

Tüm dünyada hızla yayılan otomatlar, birbirinden farklı ve özel konseptlerde karşımıza çıkmaya başladı. Daha önce yayınladığımız “Gördüğünüze İnanamayacağınız 12 İlginç Japon Otomatı” yazımızda, Japonya’nın öncü olduğu konseptlerden bahsetmiştik. Bu yazımızda ise Amerika’dan bir konsepte yer verdik: Automat Kitchen.

Otomatlarla yemek servisi yapan bir New Jersey restoranı “Automat Kitchen”, dünyanın en ilginç konseptli restoranlarından biri. Pandemiyi fırsata dönüştürmeyi başaran iş fikirleri arasında da yeri oldukça sağlam.

https://automatkitchen.com/wp-content/uploads/2021/01/Wall-Box-Opening-1024×683.jpg

New Jersey Restoranı: Automat Kitchen

New Jersey’de açılan Automat Kitchen, modern teknoloji ve kaliteli yemeklerle otomatı bir araya getiriyor. Fütüristik görüntüsünün arkasında, 1950’lerin ABD’sinde yaşayan restoran formatlarını saklıyor. Üstelik, pandeminde yemeğe çıkanların temastan kaçınmasına da fırsat sunuyor.

Dünya genelinde otomatlar genellikle önceden hazırlanmış, paketli yiyecekler satıyor. Jersey City’de 2021 başlarında açılan Automat Kitchen ise bu kuralı yıkıyor. Tüm yiyecekleri sipariş üzerine hazırlıyor. Müşteriler, Automat Kitchen’ın web sitesi veya uygulaması üzerinden önceden sipariş verebiliyor. Ayrıca bir QR kodunu tarayarak restoranda da sipariş verebiliyorlar. (1)

Mutfaktaki şefler hazırladıkları yemekleri restoranın 20 dolabından birine arkadan açarak yerleştiriyor. Dolapların üzerinde ekranlar yer alıyor ve bu ekranlar sipariş durumunu gösteriyor. Sipariş hazır olduğunda dolabın ışığı yanıyor. Ardından müşteriye bir kod iletiliyor ve dolabı bu kodu girerek açıyorlar. Bir diğer dolap açma alternatifi ise gelen mesajı “OPEN” (AÇ) diye yanıtlamak. Böylece sıfır temas ile kapak açılıyor. İşlem sonunda makbuzlarını otomatik olarak e-posta yoluyla alyorlar.

Automat Kitchen’ın sahibi Joe Scutellaro, pandemideki temassız yemek alternatifine ihtiyaç duyulmadan çok önce, on yıldan fazla bir süredir restoran üzerinde çalışıyormuş. Scutellaro Insidire’a verdiği röportajda, 1960’larda çocukken New York City otomatlarını ziyaret ettiğine dair güzel anıları olduğunu ve bunu güncellenmiş bir görünüm, deneyim ve menü ile yeniden yaratmak istediğini söylemiş. (2)

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Automat_by_Berenice_Abbott_in_1936.jpg

Farklı Ülkelerden Otomat Restoranları

Dünyanın ilk otomatı 1895’te Berlin’de açıldı. ABD’nin ilk otomatını Horn ve Hardart, Philadelphia’da 1902’de açtı ve ABD’de endüstriyi domine etti. 1950’lere gelindiğinde, Philadelphia’da 100’den fazla otomat işletti. O dönemde otomatlar, hızları nedeniyle özellikle beyaz yakalı işçiler arasında popülerdi. Ancak lüks restoranların ve üst segment şeflerin açtığı restoranlarla birlikte otomatların popülaritesi azaldı ve Horn ve Hardart’ın NYC’deki son yeri 1991’de kapandı.

Günümüzde özellikle Japonya, Almanya, Hollanda gibi ülkelerde yeniden popülerleşen bu sistem Amerika’da da Automat Kitchen ile yeniden kendine yer bulmuş gibi gözüküyor. Bakalım modern ve retroyu bir arada tutan otomat restoranlar Türkiye’de de kendine yer bulabilecek mi…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Market Otomat Destek Ekibi
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

    Ad Soyad *Telefon *E-mail *Şehir *Kurum adı *Çalışan sayısı *Otomat Türü *Açıklama

    ×
    Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?