Otomatınızda Şişe Su Neden Yer Almalı?

Su, vücudumuza koyabileceğimiz en temel besindir. Aktif bir yaşamın parçası olan sağlıklı beslenme ve sporun da temel taşı, su tüketimidir. Yapılan araştırmalar, global ortalama su tüketimi günde kişi başı 80 litre iken, Türkiye’de kişi başı 190 litre su tüketimi olduğunu gösterir. (1) Tüm bu veriler ve uzmanların her gün su tüketimine teşvikleri, suyun en akıllı içecek seçimi olduğunu gösteriyor. Peki, bu şartlarda nede sizin de otomatınızda su yer almasın, ya da su otomatına ayrı bir yatırım neden yapmalısınız? Hepsini bu yazımızda sizler için derledik.

Susuzluğa Dayanılmaz: Dehidrasyon

Uzmanlar her zaman vücudun ihtiyacı olan suyu tüketmemizi söylüyor. Peki, su içmediğimiz zaman ne oluyor? Vücudun işlevlerini yerine getirebilmesi için suya ihtiyacı var. Yeterli su içilmediğinde ya da içilen sudan çok daha fazla sıvı kaybettiğimiz zaman dehidrasyona uğrarız. İnsan vücudunun yaklaşık %65’i sudan meydana gelir ve günlük ortalama olarak 2,5 – 3 litre su kaybeder. Bu sebeple gün içinde en az 2,5 litre su tüketmemiz gerekir. Aksi takdirde dehidrasyona uğrarız ve bu da hafızada zorlanmaya, yorgunluğa, sinirliliğe, baş ağrısına ve metabolizmada düşüşe neden olabilir. Buna göre ortalamaya vurulduğunda bir kadın günde 9 bardak suya, bir erkek ise her gün 13 bardak suya ihtiyaç duyar. (2)

Tüm bu sebepler, gün içinde her an suya ulaşmamız gerektiğinin göstergesidir. Çağımızın kurtarıcısı olarak gösterilen, pratik, insansız marketler suya en kolay ulaşabileceğimiz noktalar. İşte bu sebeple otomatınız mutlaka su bulundurmalı ya da su otomatına işletmenizde mutlaka yer vermelisiniz.

İşletme Koşullarına Dikkat!

Isının yüksek olduğu, rutubetin olduğu, havalandırmanın az olduğu ya da makine vb. aletlerin sıklıkla kullanıldığı alanlar, suya çok daha fazla ihtiyaç duyduğumuz yerlerdir. Bu sebeple metro istasyonları, yerin altında kalan işletmeler, fabrikalar vb. işletmeler suya en çok ihtiyaç duyulan alanlardır. Bunun yanı sıra spor salonları, yüksek hareketlilik gerektiren işlerin yapıldığı ve vücut ısısını yükselten hareketliliğin olduğu yerlerde de suya daha fazla ihtiyaç duyulur.

Bu konumlarda, şişelenmiş su ve diğer sağlıklı otomat seçeneklerine sahip bir otomat olması idealdir. Bir spor salonuna veya okul spor salonunun dışındaki koridora bir otomat yerleştirmek, doğru bir karar olacaktır. Sıcaklığın yüksek olduğu bir çalışma ortamı varsa, işletmenizde su otomatı bulunması çalışan memnuniyeti için çok önemlidir. Otomat makineniz için seçtiğiniz yer konusunda daha fazla fikir sahibi olmak için “Otomat Makinesi için En İyi Lokasyonlar” başlıklı yazımıza göz atabilirsiniz.

Sağlıklı Yaşam Trendi

Çoğu insan, ne içtiğine değil, öncelikle ne yediğine odaklanır. Sağlıklı yaşamın bir dünya trendi haline gelmesi de otomatlara yansımış durumda. Örneğin, çiğ kuruyemişlerin ve şekersiz içeceklerin satışı gittikçe yükselen bir ivmede ilerliyor. Bu nedenle, otomat makinenizde sağlıklı ürünler stoklamanız doğru bir tercih olacaktır. Elbette sağlıklı ürünler dediğimizde en başta da su geliyor!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Market Otomat Destek Ekibi
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

    Ad Soyad *Telefon *E-mail *Şehir *Kurum adı *Çalışan sayısı *Otomat Türü *Açıklama

    ×
    Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?