Dünyadan Otomat Konseptleri

Bir matematikçinin bronz bir madeni para karşılığında kutsal su dağıtan bir cihaz icat ettiği Eski Mısır’dan bu yana, otomatlar çok yol kat etti! Karşımıza en sık çıkan otomatlar içecek ve atıştırmalık otomatları. Ama dünyada çok farklı konseptler oluşmaya başladı, hatta otomat restoranları bile var. Daha önce yazdığımız “Dünyadan Otomat Konseptleri: Otomat Restoranı” başlıklı yazımızda bu konseptlerden birini ele almıştık. Ancak dünyanın birbirinden farklı lokasyonlarında yiyecek ve içecekten daha fazlası karşımıza çıkmaya başladı. Favorilerimizden birkaçını sizin için derledik!

Hediye Otomatı, Dubai

Sevdiklerimiz hediye almak, tatilin en büyük zevklerinden biridir; hepimizin hediye alması gereken ve bu konuda çok zorladığı bir arkadaşı veya aile üyesi vardır. Dubai’deki Village Mall’daki S*uce’un bu konuda bir çözümü var: Hediye otomatı! Kokulu mumlardan parfüm ve iç çamaşırlarına kadar her şeyi otomatla sunuyor. Ayrıca paketleme konusunda da endişelenmenize gerek yok! Çünkü seçtiğiniz hediye güzel, parlak bir hediye paketi içinde geliyor.

Art-o-mat, ABD

Art-o-mat aslında yeniden yapılandırılmış bir sigara otomatı; ancak içi sigara yerine sanat eseri dolu! Konsept, Kuzey Carolina merkezli sanatçı Clark Whittington’ın fikri ve şu anda Amerika’da yüzü aşkın yerde kurulu. Her biri, eserlerini makinede stoklamak için başvurabilecek yerel sanatçılar tarafından yaratılan minyatür şaheserlerle dolu.

Hello Kitty Otomatları, Asya

Markalı otomatlar artık Tayvan’dan Malezya’ya kadar kıtanın her yerinde var. Hello Kitty dünyayı veya en azından Asya’nın bazı bölgelerini ele geçiriyor gibi görünüyor. Hello Kitty şampuanından Hello Kitty çoraplarına, oyuncaklara, kitaplara ve çantalara kadar her şey var. Asya’ya giderken trendin gerisinde kaldığınızı düşünmenize gerke yok. Bu otomatlar sayesinde, Hello Kitty kitsch’iniz olmadan gitmek zorunda kalmayacaksınız…

The Sprinkles Cupcake Otomatı, ABD

Sprinkles Cupcakes, 2012’de ilk cupcake otomatını açtığından beri, tatlıyı en çok tüketen toplumlardan biri olan Amerikalılar için herhangi bir saatte cupcake almak çok kolay oldu. Ülke genelinde çeşitli Sprinkles mağazalarının olduğu lokasyonlarda yer alan Sprinkles otomatı, günün 24 saati kırmızı meyvelerden fıstık ezmeli çikolataya kadar çeşitli tatlarda taze pişmiş kekler sunuyor. (1)

Kitap Otomatı, Singapur

Teknolojik dönüşüm, çok sevdiğimiz kitaplarımız için bir tehdit olarak görülse de Singapur’da durum böyle değil! Singapur Ulusal Müzesi’ndeki renkli bir kitap otomatı var. Çocuk kitaplarından çizgi romanlara ve hatta şiir koleksiyonlarına kadar her şeyi bulabilirsiniz!

Yengeç Otomatı, Çin ve Japonya

Yengeç, Çin ve Japonya’da o kadar popüler bir yemek ki, canlı yengeç satan otomatların icadı kaçınılmazdı… Bu makineler ilk olarak 2010 yılında Çin ve Japonya’da ortaya çıktı ve o zamandan beri hızla yayılıyor. Yengeçler, gerekli malzemelerle (sirke ve biraz zencefil çayı) birlikte sunuluyor. Bu deneyime hazır mısınız?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Market Otomat Destek Ekibi
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

    Ad Soyad *Telefon *E-mail *Şehir *Kurum adı *Çalışan sayısı *Otomat Türü *Açıklama

    ×
    Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?