Hızlı ve Pratik Kahvaltı Alışkanlığı

Kahvaltı alışkanlıkları geçtiğimiz 100 yıl içinde pek çok kez değişti. Önceleri uzun ve büyük sofraların yer aldığı öğünlerin saatleri değişti. Daha sonra gittikçe küçülen öğünler haline geldi. Zamanla yarışmaya başladığımız günümüz dünyasında ise kahvaltı hızlı ve pratik olmadığı müddetçe hayatımızda pek yer almıyor. Bu konuda beslenme uzmanları da ikiye ayrılıyor. Aralıklı oruçla beslenmeyi öneren uzmanlar, sabah kahvesini erken kahvaltı yerine koyarken; uyandıktan sonra 1,5 saat içinde proteinli bir kahvaltıyı şart olarak gören uzmanların sayısı da bir hayli fazla. (1)

İş Hayatı ve Kahvaltı

Kahvaltı düzenini en çok etkileyen etken ise iş hayatı. Sabah erken saatte başlayan mesailer, sabah toplantısına yetişme çabası, derken pek çok kişi beslenme uzmanlarının tavsiyesine uymaya fırsat bulamıyor. Ya bir kahve, ya küçük bir atıştırmalık, ya da karbonhidrat bombası pastane ürünleri ile kahvaltı yapıyor.

Bu tip bir kahvaltı alışkanlığı, artık evde çalışma sistemine alışan kişilerin de hayatında yerleşmeye başladı. Bunun temel sebepleri arasında hızlıca bilgisayar başına geçip iş başlama ve hazırlamaya vakit bulamama var. Bu da hızlı ve pratik kahvatı türlerini hayatımıza sokuyor. (2) Kahve ya da çay eşliğinde lezzetli atıştırmalıklar, protein, şeker ve karbonhidrat karışımı Türk kahvaltısı alışkanlıklarının yerini almış durumda.

Bir diğer yaygın neden ise Türkçesi aralıklı oruç olan “intermittent fasting” beslenme metotları. (3) Belli saat aralıklarıyla beslenme metodu olan fasting, özellikle kahvaltı saatlerini kahve saatlerine çeviriyor.

Sağlıklı Atıştırmalıklarla Kahvaltı

Son 10 yılda hayatımızda oldukça yüksek bir trend haline gelen atıştırmalıklar, kahvaltı için de en çok tercih edilen seçenek. Daha önce “Dünyada Atıştırmalık Trendleri” yazımızda da bahsettiğimiz üzere, doğal atıştırmalık tüketimi yükselişte. Bunun en büyük sebebi sağlıklı yaşam bilinci ile yetişen nesillerin çoğalması. Spor ve sağlıklı beslenme alışkanlığını kazandığımızda da, bir öğünü geçiştirirken dahi sağlıklı atıştırmalıkları tercih ediyoruz.

Sağlıklı atıştırmalıkların hayatımızda yükselme sebebi, pratik ve hızlı erişebilen ürünler olması. Bu hızı ve pratikliği bir adım daha ileri taşıyan teknoloji ise otomatlar. Yiyecek içecek otomatları sayesinde yol üstünde sağlıklı bir atıştırmalığa ulaşmak, çok kolay! Siz de otomat hizmetlerini incelemek için Market Otomat’ı ziyaret edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Market Otomat Destek Ekibi
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

    Ad Soyad *Telefon *E-mail *Şehir *Kurum adı *Çalışan sayısı *Otomat Türü *Açıklama

    ×
    Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?