Dünyadan Otomat Konseptleri: Somon Otomatı

Dünyanın farklı köşelerinde otomatların ilginç kullanımları hızla yayılıyor. Atıştırmalık otomatı, kahve otomatı, sağlıklı atıştırmalık otomatları, su otomatı gibi her yerde karşımıza çıkan türlerin yanı sıra ilginç fikirler de doğmaya başladı.

Otomat Restoranı” yazımızda bu konseptlerden birine değinmiştik. Şimdi sıra dünyanın ilk “Somon Otomatı”nda!

Singapur’da Dünyanın İlk Somon Otomatları

Norveç Salmon şirketinin başlattığı bir uygulama olan Norveç Somon Otomatları, Singapur’un çeşitli yerlerine yerleştirildi. İlk somon otomatı, en çok ziyaretçi alan AVM’lerden biri olan Wisteria AVM’de piyasaya sürüldü. Otomatlar -20 derece çalışıyor ve 200 gr vakumlu dondurulmuş somon 5,90 dolara satılıyor.

Şu anda Ang Mo Kio, Woodlands ve Bukit Batok gibi alanlarda hepsi Ulusal Çevre Ajansı tarafından onaylanmış dokuz adet otomat var. Makineler 7/24 aktifler, ancak nakit para ile çalışmıyorlar. Bu durum, halkın biraz olumsuz tepkisini alsa da; özellikle çalışam Sinagapurlular, uygulama karşısında oldukça mutlu. Çünkü iş çıkış saatlerinde taze balığa erişme imkanları kalmıyordu ve ya sabah iş öncesi pazara gitmeleri ya da sona kalan balıkları tüketmeleri gerekiyordu. Otomat sayesinde en çok tüketilen ürünlerden biri olan somona erişimleri oldukça kolaylaştı.

Otomat üreticilerinin daha geliştirmeyi hedefledikleri fikirler de var: Her makineye eğitim bilgileri ve somon tarifleri içeren bir dijital ekran eklemeyi planlıyorlar.

Balığın tazeliği ise Sinagapurluların aklındaki soru işareti: dondurulmuş balık taze olur mu? Uzmanlara göre balık dondurulursa, iki yıla kadar dayanabiliyor. Yine uzmanların görüşüne göre, dondurulmuş gıdaların bazıları, taze olduğunu düşündüklerimizden çok daha yüksek besin değerine sahip. (1)

Yiyecek Otomatları

Dünya çapında dondurulmuş yiyecek otomatlarında bir hareketlilik görülse de, genel kanı otomatların paketli yiyecekler satması yönünde. Paketler üzerinde son tüketim tarihlerinin yazması, kişilerin güvenilir gördüğü markalara erişebilmesi, hatta markalar arasında seçim yapabilmesi atıştırmalık ve paketli yiyecek otomatlarının tercih edilmesindeki en büyük sebepler.

Market Otomat olarak sizlere en güvenilir hizmeti sunmak için çalışıyoruz. Otomatlarımızda yer alan markalar Türkiye’nin en güvenilir markaları arasında yer alıyor. Üstelik Nayax nakitsiz ödeme çözümleri sayesinde, sadece kağıt veya bozuk para ile değil temaslı ve temassız pek çok yöntem ile ödeme yapma imkanı sağlıyoruz. Bu yöntemleri incelemek için “Ödeme Sistemi Alternatifleri” yazımızı inceleyebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Market Otomat Destek Ekibi
Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?

    Ad Soyad *Telefon *E-mail *Şehir *Kurum adı *Çalışan sayısı *Otomat Türü *Açıklama

    ×
    Merhaba, size nasıl yardımcı olabiliriz?